Nákupní košík je prázdný

O sítotisku

Sítotisk je nejstarší metodou potisku textilu. Jako místo jeho vzniku se uvádí Čína a to už před více než 1000 lety. Do Evropy se dostal někdy v 18. Století, ale kvůli použití hedvábí (odsud anglický název silk-screen) jako síťoviny se zde neprosadil. V první polovině 20. století probíhaly více či méně úspěšné experimenty s použitím modernějších materiálů. Větší pozornosti se sítotisku dostalo až v šedesátých letech, kdy ho proslavil Andy Warhol svým dílem s vyobrazením Marilyn Monroe.

Princip sítotisku je relativně jednoduchý. K jeho realizaci je potřeba šablona (často nazývaná jednoduše síto) s pevným rámem, na kterém je pevně napnuta polyesterová síťovina o určité hustotě. Tato hustota se vybírá podle zamýšleného motivu a jeho barvy (čím vyšší hustota, tím lepší rozlišení tisku). Dále je na toto síto potřeba nanést fotocitlivou emulzi a tu nechat vysušit. Poté se na šablonu přiloží motiv vytisknutý na folii a po určitou dobu se ozařuje v osvitové jednotce. Emulze se UV zářením vytvrdí do podoby odolného plastu a pouze ta část, která byla zakryta designem na folii, zůstane v původním stavu. Po vymytí síta na něm zůstává jenom vytvrzená plocha a motiv je tvořen průchozí síťovinou, skrze kterou je možné nanášet barvu v daném tvaru.

Hotové síto se uchytí na konec ramena sítotiskového stroje zvaného karusel. Ten může mít vyšší počet ramen, kdy je každé rameno určeno pro samostatnou barvu tisku. Jejich množství tedy udává maximální počet barev na tisknutém motivu. Ano, pro každou barvu je potřeba projít stejným procesem výroby šablony popsaném výše :). Po uchycení síta a nastavení karuselu do správné polohy tak, aby byl design umístěný na tričku podle našich představ, se na šablonu nanese potřebné množství plastisolové barvy. Tato barva je následně tahem gumové těrky protlačena skrze síťovinu na textil. Po kontrole úplnosti tisku je barva na tričku vysušena mezisušičem (při vícebarevném tisku se tento postup opakuje s dalšími šablonami). Po kompletním tisku se tričko vloží do tepelného tunelu nebo termolisu, kde dojde díky vysoké teplotě k vytvrzení barvy do podoby „gumy“. Termolis má oproti tunelu tu výhodu, že na motiv působí i značným tlakem, což zvyšuje jeho trvanlivost.

Výše je popsána metoda přímého sítotisku. Často se také používá transferový sítotisk, který se liší v tom, že barva je skrze síto nejdříve natištěna na speciální papír. Na barvu je poté naneseno práškové lepidlo. Motiv se následně v lisu „nažehlí“ na textil. Tento postup má pro tiskaře své výhody, ale bohužel nedosahuje kvality a trvanlivosti přímého tisku. Trička LEWEL jsou tisknuta metodou přímého sítotisku.